▒█▀▀▀█ █▀▀█ █▀▀▄ █▀▀█ ▒█▀▀▀█ ▀▀█▀▀ █▀▀█ █▀▀▄ █▀▀ ░ ▒█▀▀█ █▀▀█ █▀▄▀█ 
░▀▀▀▄▄ █▄▄█ █░░█ █▄▄▀ ░▀▀▀▄▄ ░░█░░ █░░█ █░░█ █▀▀ ▄ ▒█░░░ █░░█ █░▀░█ 
▒█▄▄▄█ ▀░░▀ ▀▀▀░ ▀░▀▀ ▒█▄▄▄█ ░░▀░░ ▀▀▀▀ ▀░░▀ ▀▀▀ █ ▒█▄▄█ ▀▀▀▀ ▀░░░▀ 



# We're looking for talented developers like you at  ͇らAÐRらTØNƐ.ㄈO௱ , send your CV to Me iniɘlɒИ-ʜƨoɿooﻼ :   arvindastanboo [at] gmail . com  !

ترمووود و کاربرد آن در طراحی داخلی و نمای ساختمان -سنگ آنتیک و سنگ مصنوعی صدر استون

ترمووود و استفاده از آن در طراحی داخلی و نمای ساختمان

ترمووود اساسا چوب گرما دیده است که از ویژگی‌های منحصربه‌فردی مانند دوام بالا، پایداری از نظر هندسی و عایق خوب حرارتی بودن برخوردار است. ظاهر  زیبایی دارد و پایداری هندسی آن باعث می‌شود به گزینه‌ی مناسبی برای استفاده از بیرون و داخل منزل تبدیل شود.

فرآیندی که باعث دوام و پایداری ترموود می‌شود، حرارت دادن آن است. دمای بالا و بخار، ترکیب شیمیایی سلول‌های چوب را عوض می‌کند و باعث پایداری آن می‌شود. این فرآیند بدون استفاده از هیچ گونه ماده‌ی شیمایی انجام می‌شود، به همین خاطر کاملا طبیعی و سازگار با محیط زیست است. این فرآیند ویژگی‌های متفاوتی به چوب می‌دهد که در چوب‌ معمولی درختان دیده نمی‌شود.

برخی دیگر از ویژگی‌های ترمووود احتمال کمتر آب‌رفتن،‌ طبله کردن (باد کردن) و پیچ‌و‌تاب خوردن چوب است. از این گذشته، ترمووود این توانایی را دارد که بر خلاف چوب‌هایی که به طور شیمیایی دستکاری می‌شوند، برای مدتی طولانی ظاهر زیبای خود را حفظ کند. در ادامه به برخی مزیت‌های ترمووود و همچنین طرزکار و هدف آن آن می‌پردازیم. پس خودتان را آماده کنید تا حسابی با ترمووود آشنا شوید.

پایداری هندسی ترمووود

همانطور که قبلا اشاره شد، ترموود پایداری هندسی فوق‌العاده‌ای دارد. در واقع، خیلی پایدارتر از چوب معمولیِ غیر پراخت شده است. ترموود چگالی‌ای معادل ۱۰ درصد کمتر از چگالی چوب کاج دارد.

فراموش نکنید که ترمووود بویی متفاوت دارد که به علت تغییراتی است که در طی گرما دیدن در آن ایجاد می‌شود. با این وجود اصلا نگران نباشید، هیچ ماده‌ی مضری در هوا پخش نمی‌کند. مقادیر ترکیبات آلی فرار  (TVOC) خیلی کمتر از چوب معمولی است، چرا که مقدار بیشتر آن طی فرآیند گرمادهی بخار می‌شود.

مقاومت چوب فراوری شده ترموود

ترمووود نسبت به چوب معمولی خیلی مقاوم‌تر و ضدآب‌تر است. این چوب‌ها حتی در برابر خیلی چیزها مانند قارچ و رطوبت مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهند، هرچند نسبت به رشد بیولوژیکی جلبک در سطحش مقاومتی از خود نشان نمی‌دهد. با این جود، رشد جلبک هیچ تخریبی را در ساختمان منجر نمی‌شود، فقط ظاهر بسیار زیبا و صیقل خورده ترمووود خراب می شود. هرچند می‌توانید به راحتی از مشکل رشد جلبک جلوگیری کنید، فقط کافی‌ست از محصولاتی مناسب برای سطح آن استفاده کنید.

مقاومت ترمووود در برابر رطوبت

ترمووودها واقعا برای هر نوع آب‌وهوای مرطوب مناسب هستند، چون به شدت در برابر رطوبت مقاوم هستند. همچنین در برابر تغییرات دمای فصلی و نوسانات رطوبت مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند. این اتفاق به دلیل تغییراتی است که طی فرآیند حرارت‌دهی درون چوب اتفاق می‌افتد و باعث می‌شود چوب رطوبت کمتری به خود جذب کند. در واقع میزان جذب رطوبت تا حدود پنجاه درصد کاهش می‌یابد که به همین نسبت مقاومت آن افزایش می‌یابد. همچنین امکان تاب خوردن، طبله کردن چوب کاهش می‌یابد.

دوام چوب حرارت دیده ترمووود

دوام بالای ترمووود آن را به گزینه‌ی مناسبی برای استفاده در هم خارج و هم داخل خانه تبدیل می‌کند. ترمووود مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی قارچی دارد.

مطلب مشابه  چند درس درمورد طراحی نما که همه باید بدانند

ترمووود حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد کمتر از چوب معمولی رسانایی گرمایی دارد. همچنین نسبت به چوب گرما ندیده کمی میزان PH‌ بالاتری دارد.

امنیت و استحکام ترمو وود

ترمووود نسبت به چوب پرداخت نشده و چوبی که به صورت شیمیایی پرداخت شده استحکام بیشتری از خود نشان می‌دهد که به خاطر گره‌های بیشتری است که در آن وجود دارد. فرآیند گرمایی باعث می‌شود که استحکام چوب بالا برود و در نتیجه به ماده‌ای ایمن و محکم برای ساخت و ساز تبدیل شود. پس از نظر استحکام هم ترمووود گزینه‌ی مناسبی است. اما یادتان باشد که زیاده‌روی نکنید و از ترمووود در سازه‌هایی که متحمل بار زیادی هستند استفاده نکنید. فراموش نکنید که خاصیت خم شوندگی ترمووودهای تخت مشابه همان چوب‌های معمولی است.

نگهداری آسان

نگهداری از ترمووود به نسبت چوبی که به صورت شیمایی پرداخت شده، ساده‌تر است. هیچ نشتی صمغی در ترمووود اتفاق نمی‌افتد، چرا که تمام صمغ چوب در طی حرارات دیدن از بین برده شده است. این ویژگی به علاوه پایدارای بالا نگهداری از ترمووود را از لحاظ هندسی آسان می‌کند.

زیبایی

ترمووودها نه تنها ظاهر زیبایی دارند، بلکه احساس خوبی نیز از آنها به بیننده منتقل می‌شود. رنگ‌ آنها ثابت است که در چوب‌های معمولی چنین ویژگی‌هایی وجود ندارد. رنگ ترمووودها بر اساس فرآیند حرارت‌دهی ایجاد می‌شود که در طی این فرآیند با دقت مورد نظارت قرار می‌گیرد. یادتان باشد که وقتی ترمووود در معرض اشعه یو وی (UV) قرار می‌گیرد، رنگ خود را از دست می‌دهد و به نقره‌ای یا خاکستری  تغییر رنگ می‌دهد، مگر اینکه از یک لایه سطحی محافظ رنگدانه برای آن استفاده نشود. خوشبختانه، زیبایی ترمووود دوام زیبایی دارد و ظاهر زیبای خود سال‌ها حفظ می‌کند.

منبع:‌ homify

ترمووود و کاربرد آن در طراحی داخلی و نمای ساختمان
5 (100%) 1 vote