▒█▀▀▀█ █▀▀█ █▀▀▄ █▀▀█ ▒█▀▀▀█ ▀▀█▀▀ █▀▀█ █▀▀▄ █▀▀ ░ ▒█▀▀█ █▀▀█ █▀▄▀█ 
░▀▀▀▄▄ █▄▄█ █░░█ █▄▄▀ ░▀▀▀▄▄ ░░█░░ █░░█ █░░█ █▀▀ ▄ ▒█░░░ █░░█ █░▀░█ 
▒█▄▄▄█ ▀░░▀ ▀▀▀░ ▀░▀▀ ▒█▄▄▄█ ░░▀░░ ▀▀▀▀ ▀░░▀ ▀▀▀ █ ▒█▄▄█ ▀▀▀▀ ▀░░░▀ # We're looking for talented developers like you at  ͇らAÐRらTØNƐ.ㄈO௱ , send your CV to Me iniɘlɒИ-ʜƨoɿooﻼ :   arvindastanboo [at] gmail . com  !

چند درس درمورد طراحی نما که همه باید بدانند -سنگ آنتیک و سنگ مصنوعی صدر استون

چند درس طراحی نما که همه باید بدانند

با اینکه همه ما خانه‌های استثنایی می‌خواهیم که در میان خانه‌های دیگر بدرخشد،‌ از طرف دیگر می‌خواهیم به نوعی خانه‌مان به محله و خانه‌های اطراف هم بیاید.

طراحی نمای خانه ممکن است به یک فرآیند پیچیده تبدیل شود از انتخاب رنگ، ماده و هماهنگ کردن طرح‌ها و خطوط. که برای طراحان تازه‌کار چندان هم آسان نیست.

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چه چیزی نمای خارجی ساختمان را از نظر بصری جذاب می‌کند؟ چرا وقتی در حال راه رفتن در خیابان هستید بعضی از خانه‌ها باعث می‌شوند بایستید و محو زیبایی آنها شوید؟ احتمالش خیلی زیاد است که اینطور خانه‌های خیره کننده از برخی قوانین طراحی پیروی کرده باشند. بله، هر نوع از طراحی، داخلی یا خارجی،‌ باید از یک سری قوانین ساده طراحی پیروی کند تا از نظر بصری جذابیت ویژه‌ای کسب کند.

بیایید نگاهی بیندازیم به ۷ قانون طراحی نما که به شما کمک می‌کند خانه‌ای داشته باشید که کم از بهشت نداشته باشد

صدر استون - طراحی نما -

متعادل کردن شکل‌ها با تقارن

مانند هر نوع دیگری از طراحی،‌ تعادل و تقارن نقش مهمی در رسیدن به فضایی با طراحی مناسب ایفا می‌کنند. نمای هر خانه‌ای باید شمه‌ای از تعادل و تقارن داشته باشید تا برای چشم خوشایند باشد.

چه ظاهر چشم نوازی طراحی خانه‌ی جرجی باشد، یا اینکه در خانه در وسط قرار گرفته باشد و پنجره‌ها در اطراف آن، یا خانه‌ای باشد که تعادل از طریف خطوط هم‌راستای سقف یا شیروانی حاصل شده باشد که کاملا متوازن در طراحی خارجی قرار گرفته‌اند.

راه‌های مختلفی وجود دارد که بتوان خانه‌ای با طراحی خارجی متوازن به دست آورد. بعضی از آنها از طریق تقارن واضح هستند، در حالی که بعضی از آنها اصلا به چشم نمی‌آیند. به هر حال یک طراحی مناسب باید تعادل و توازن داشته باشد.

صدر استون - طراحی نما -

ظاهر باید تابع کارایی باشد

لوییس سالیوان، این عبارت را باب کرد، ظاهر باید تابع کارایی باشد. به این معنا که نقطه شروع طراحی باید به هدف ساخته شدن خانه باشد.

هدف از یک خانه چیست؟ چه برنامه‌ای برای استفاده از آن خانه دارید؟ تمام نیازهای خانواده را در نظر بگیرید و بعد تصمیم بگیرید چه چیزهایی باید در طراحی داخلی و خارجی منزل شما وجود داشته باشد.

طراحی نمای منزل شما از طراحی داخلی‌ای که برای خانه انتخاب‌کرده‌اید تبعیت میکند. شاید شما هنرمندی باشید که ترجیح می‌دهید که پنجره‌های بزرگ داشته باشید چون باید حتما نور طبیعی به نقاشی یا اثر هنری شما بتابد. همیشه به خاطر داشته باشید که طراحی داخلی شما روی طراحی خارجی هم اثر خواهد گذاشت.

صدر استون - طراحی نما - ۸

مواد و بافت خانه

با وجود تمام گزینه‌های مختلفی که در مورد نما وجود دارد، اینکه تصمیم بگیریم از چه موادی در طراحی خارجی استفاده کنیم خیلی سخت است. بین روکش‌های پلاستیکی، چوب، ترمووود، آلومنیوم، آجر، سنگ طبیعی،‌ سنگ مصنوعی، گچ‌بری و… کدام‌ یک را انتخاب می‌کنید؟

باید بهترین ترکیب بین دوام و زیبایی را انتخاب کنید. البته قاعدتا می‌خواهید نمای خانه‌تان نشان دهنده سبک شخصی شما باشد. آیا شما اصالت روستایی دارید؟ پس شاید دلتان بخواهد خانه‌تان سقف شیروانی داشته باشه. آیا به سبک مدرن مینیمالیستی علاقه دارید؟ پس شاید رگه‌هایی از آلومنیوم یا پنل‌های چوبی را ترجیح بدهید.

برای مرتکب شدن اشتباهات پر هزینه، همیشه بهترین راه حل این است که با یک متخصص معمار مشورت کنید. کمی در اینترنت جستجو کنید تا از انتخابی که درمواد اولیه نما دارید مطمئن شوید و سرمایه گذاری‌ مالی‌تان برای طراحی نما به باد نرود.

صدر استون - طراحی نما - ۷

ترکیب رنگ نمای ساختمان

نیازی به بازگویی سخت‌هایی که هرکس در انتخاب رنگ متحمل می‌شود نیست!‌ چطور تصمیم بگیریم که چه رنگی برای نمای ساختمان ما مناسب است؟ دوست دارید از یک رنگ تند استفاده کنید یا رنگ‌های ملایم را بیشتر می‌پسندید؟ وقتی پای طراحی داخلی یا طراحی نمای ساختمان یا اصولا هر نوع طراحی دیگری درمیان باشد،‌ انتخاب رنگ واقعا حیاتی است. چون می‌تواند نقص‌های احتمالی را کاملا یپوشاند یا اینکه اگر ضعیف انجام شود، باعث به چشم آمدن نقص‌های ساختمان شود.

مطلب مشابه  ترمووود و کاربرد آن در طراحی داخلی و نمای ساختمان

شروین ویلیامز می‌گوید بهترین و ایمن‌ترین انتخاب برای رنگ، به کار گرفتن دو رنگ نزدیک به هم یه از یک طیف رنگی است. می‌توانیم از رنگ روشن‌تر یا تیره‌تر برای بدنه استفاده کنیم و رنگ مخالف را برای تزئین ساختمان به کار بگیریم. رنگ سومی را هم برای تزئین و برجسته کردن در ساختمان انتخاب کنیم.

رنگ می‌تواند جذابیت زیادی برای نمای ساختمان شما ایجاد کند. ایوان جلویی ساختمان را سفید براق بزنید،‌ تا توجه‌ها به ورودی دنج و صمیمانه‌ی شما جلب شود. یا اگه ارتفاع خانه‌ی شما خیلی زیاد است، برای اینکه کوتاه‌تر به نظر رسد از یک رنگ تیره در بالا و از یک رنگ روشن‌تر در پایین‌تر ستفاده کنید. راه‌های که با آن می‌توانید خطای دید ایجاد کنید و تاثیر مثبتی در زیبایی نما بگذارید، بی‌نهایت هستند.

صدر استون - طراحی نما - ۱

چطور در گاراژ را انتخاب کنیم؟

ممکن است شما از آن دسته افرادی باشید که در پارکینگ را جزوی از سبک طراحی خانه حساب نکنید. اگر اینطور است،‌‌ کاملا در اشتباه هستید. وین دالتون، که در صنایع در فعالیت دارد، معتقد است که خریداران قبل از خریدن در پارکینگ برای منزل‌شان باید ابتدا یک دوره آزمایشی را طی کنند.

به غیر از سبک طراحی، باید درمورد ویژگی‌هایی رسانایی – نارسنایی در، ویژگی‌های امنیتی، مقاومت مواد اولیه آن، گارانتی و قیمت آن اطلاعات کافی به دست آورید.

وقتی که به اندازه کافی درمورد مسائل فنی در اطلاعات کسب کردید، به قسمت جالب ماجرا می‌رسید؛ یعنی انتخاب دری که برای طراحی منزل شما بیاید و در واقع وصله ناجور نباشد. البته جای نگرانی نیست، گزینه‌های شما برای انتخاب در گاراژ بی‌نهایت هستند.

صدر استون - طراحی نما - ۴

کدام پنجره مناسب‌تر است؟

دقیقا مانند در گاراژ، پنجره‌های خانه خیلی بیشتر از انجام وظیفه باز و بسته شدن، اهمیت دارند: پنجره‌ها مانند روح خانه هستند که که به لحظات زیبای شما در کنار خانواده نور می تابند.

اول از همه پنجره‌هایی که انتخاب می‌کنید باید مقاوم باشند. دوم،‌ پنجره‌های شما بیانگر شخصیت خانه‌ی شما هستند!‌ خانه‌های مدرن با پنجره‌های بزرگ از کف تا سقف عالی می‌شوند. در حالی‌ که، خانه‌های سنتی با پنجره‌هایی که به صورت متقارن نصب شده‌اند، قاب سفید رنگ دارند و شکل‌های مستطیل شکل دارند، تناسب بیشتری دارند.

عوامل دیگری که بهتر است در نظر داشته باشید: میزان عبور اشعه UV،‌ حریم خصوصی، تهویه، تمیز شدن آسان و نمای بیرونی. تمام این عوامل را نظر بگیرید، تمام گزینه‌هایی که دارید را در نظر بگیرید و بعد درمورد روح خانه‌تان تصمیم بگیرید.

صدر استون - طراحی نما - 3

نورپردازی خانه در طراحی نما

اجازه ندهید خانه شما در تاریکی باقی بماند. نورپردازی مناسب برای امنیت خانه و زیبایی آن در نور مهتاب کاملا حیاتی است. علاوه بر لامپ‌هایی که در سردر گاراژ و در ورودی قرار می‌گیرند، باید نورهایی خارجی دیگری را هم در نظر بگیرید که در اطراف خانه شما قرار بگیرند.

لامپ‌هایی را انتخاب کنید که با سبک طراحی خانه شما هم‌خوانی داشته باشند. برای خانه‌های سنتی، لامپ‌هایی به شکل فانوس و جا شمعی که بر ورودی‌های آویزان شده‌اند، عالی می‌شود. روشن‌‌های زاویه‌دار از جنس استیل برای ورودی خانه‌های مدرن مناسب است.

 

هرچند طراحی نمای ساختمان فرایند پیچیده‌ای است که پر است از تصمیات و انتخاب‌های پیچیده. اما به راحتی تسلیم نشوید، خانه‌ای با سبک و طراحی زیبا با صبر و تحمل و کمی کمک گرفتن بالاخره قابل دستیابی است. پیشنهاد می‌کنیم با همین چند نکته که به آن پرداختیم شروع کنید و پیش بروید. موفق باشید!‌

منبع: freshome.com

چند درس درمورد طراحی نما که همه باید بدانند
5 (100%) 1 vote