▒█▀▀▀█ █▀▀█ █▀▀▄ █▀▀█ ▒█▀▀▀█ ▀▀█▀▀ █▀▀█ █▀▀▄ █▀▀ ░ ▒█▀▀█ █▀▀█ █▀▄▀█ 
░▀▀▀▄▄ █▄▄█ █░░█ █▄▄▀ ░▀▀▀▄▄ ░░█░░ █░░█ █░░█ █▀▀ ▄ ▒█░░░ █░░█ █░▀░█ 
▒█▄▄▄█ ▀░░▀ ▀▀▀░ ▀░▀▀ ▒█▄▄▄█ ░░▀░░ ▀▀▀▀ ▀░░▀ ▀▀▀ █ ▒█▄▄█ ▀▀▀▀ ▀░░░▀ # We're looking for talented developers like you at ͇らAÐRらTØNƐ.ㄈO௱ , send your CV to Me iniɘlɒИ-ʜƨoɿooﻼ :  arvindastanboo [at] gmail . com !

دکوراسیون و طراحی داخلی چگونه بر ناخودآگاه شما تاثیر میگذارد؟ -سنگ آنتیک و سنگ مصنوعی صدر استون

دکوراسیون و طراحی داخلی چگونه بر ناخودآگاه شما تاثیر میگذارد؟

دکوراسیون و طراحی داخلی چگونه بر ناخودآگاه شما تاثیر میگذارد؟

 

تاثیر دکوراسیون داخلی بر ناخودآگاه

معمولا وقتی حرف از طراحی داخلی می‌شود،‌ درمورد جنبه‌های زیبایی آن حرف می‌زنیم- اینکه چطوری به یک ظاهر خاص دست پیدا کنیم، از کدام سبک طراحی پیروی کنیم و به دنبال روش‌های طراحی داخلی جدید برویم. اما این فقط بخشی از ماجراست.

بخشی که معمولا توجه زیادی به آن نمی‌شود تاثیر واقعی طراحی داخلی بر روی ناخودآگاه شماست. شاید باورتان نشود،‌ اما انتخاب‌های شما برای طراحی منزل‌تان تاثیری اثبات شده بر روی احساسات و ادراک شما دارد. رنگ دیوارهای آشپزخانه می‌توانند در اضطراب شما تاثیر بگذارد و با برندی که برای کاناپه انتخاب می‌کنید ممکن است دیگران فکر کنند رفتارِ سردی با آنها خواهید داشت.

می‌خواهید بدانید چطور می‌توانید بهترین تاثیر را از طراحی داخلی منزل‌تان داشته باشید؟ با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درمورد بخش روانشناسی دکوراسیون داخلی به‌دست بیاورید. بعد از این اطلاعات استفاده کنید تا برای داخل و بیرون منزل‌تان طراحی‌ای را انتخاب کنید که مناسب شما باشد.

دکوراسیون داخلی و ناخودآگاه

انتخاب رنگ روی حال‌و‌هوای شما اثر می‌گذارد

جای تعجب ندارد که رنگ مولفه‌ی اصلیِ درک ما از جهان اطراف است. اما، چیزی که ممکن است باعث تعجب شما بشود این است که رنگ‌های محیط تاثیری قطعی بر روی حال‌و‌هوا و احساسات ما داشته باشند. وقتی که دارید طراحی داخل خانه‌تان را تداعی می‌کنید،‌ حتما از رنگ‌ها به نحوی استفاده کنید که می‌خواهید فضای خانه آن حس را برای‌تان ایجاد کند.

روانشناسی مدرن رنگ‌ها به اویل قرن بیستم باز می‌گردد، یعنی زمانی که ونگوگ کتابش را با عنوان «تئوری رنگ‌ها» منتشر کرد. هرچند هنوز اختلافاتی درمورد اثر بعضی از طیف‌های خاص وجود دارد، محققان،‌ طراحان داخلی و حرفه‌ای‌های بازاریابی بر سر اصول کلی توافق دارند:

 • قرمز: نماد قدرت و اشتیاق است. می‌توان از آنها برای گرم کردن فضاها و ایجاد حس صمیمت بیشتر استفاده کرد.
 • نارنجی: این رنگ با خود انرژی و نوآوری به همراه دارد. بهتر است به عنوان رنگ جانبی از آن استفاد شود چون ممکن است استفاده بیش از حد آن شما را دچار اضطراب کند.
 • زرد: با شادی،‌ تولد و خلاقیت پیوند دارد. وقتی با رنگ‌های آرامش‌بخش خنثی ترکیب شده و در اتاق‌هایی پر از نورهای طبیعی استفاده می‌شود،‌ محیطی آرام به‌وجود می‌آورد.
 • سبز: به خاطر ویژگی‌های آرامش بخشی که دارد معروف است. سبز برای راهرو یا فضای ورودی خانه انتخابی عالی است زیرا آمدن از بیرون به داخل خانه را از نظر احساسی آسان‌تر می‌کند.
 • آبی:‌ احساسی همیشگی از آرامش و سرزندگی دارد. برای جاهایی با رفت‌و‌آمد زیاد مثل آشپزخانه و دستشویی عالی است.
 • بنفش: اشرافیت و لوکس بودن را وعده می‌دهد. بنفش برای اتاق‌های رسمی مانند هال یا اتاق‌‌خواب‌های بزرگ بهترین انتخاب است،‌ زیرا احساسی از بی‌نقص بودن به همراه دارد.
 • خاکستری: احساس از آرامش و وقار به همراه دارد. از خاکستری در فضاهایی مانند دفترکار یا دستشویی‌ استفاده کنید.
 • قهوه‌ای: مانند سبز، ریشه‌های طبیعی‌ قهوه‌ای به آن احساسی از آرامش می‌دهد. آن را برای اتاق‌هایی که خانواده در آن جمع می‌شود و برای مبل‌و‌مان استفاده کنید چون گفت‌و‌گو را ترغیب می‌کند.
 • مشکی: ادعای قدرت. از مشکی برای بخش‌هایی استفاده کنید که می‌خواهید توجه‌ها را به آن سمت جلب شود.
 • سفید: با احساس تمیزی و خالص بودن همراه است. برای مشخص کردن یک فضا عالی است،‌ اما همراه با رنگ‌های دیگر از آن استفاده کنید چون ممکن است رنگ سفید زیادی عقیم به‌نظر برسد.

یادتان باشد وقتی در طراحی داخلی‌تان رنگ انتخاب می‌کنید،‌ سه گزینه بهتر از یک گزینه است. از یک رنگ خنثی برای چیزهای بزرگ‌تر مثل دیوارها یا کف استفاده کنید و یک رنگ ملایم برای مبل‌و‌مان و اشیا درشت دیگر. بعد،‌ یک رنگ مشخص‌تر را برای وسایل دیگر و دکوراسیون استفاده کنید.

تاثیر معماری داخلی بر ناخودآگاه

چینش وسایل بیانگر شخصیت شماست

وقتی که دیوارها را رنگ زدید،‌ زمان آن می‌رسد که فضا را پر کنید. جین بادریلارد،‌ روانشناس، در کتاب «سیستم اشیا» می‌گوید هر شی‌ای که برای پر کردن یک فضا انتخاب می‌شود، به فهمیدن نحوه‌ی عملکرد آن هم کمک می‌کند. اما علاوه بر این،‌ ترکیب هر وسیله‌ای که فضای داخلی را پر می‌کند – از نحوه‌ی قرار گرفتن مبل و صندلی‌ها گرفته تا تابلوها و زیرفنجانی‌هایی که روی میزعسلی‌های شما قرار می‌گیرند- به عنوان نمادی از شخصیت و تمایلات ما عمل‌ می‌کنند.

او می‌گوید وقتی ما مهمان به خانه‌مان دعوت می‌کنیم،‌ آنها به‌طور غریزی علاوه بر نمای ظاهری اتاق‌ها،‌ دکوراسیون داخلی ما را از چهار جنبه‌ی ارزشی بررسی می‌کنند:

مطلب مشابه  راهنمای انتخاب کف پوش جدید برای خانه - هر چه ارزان تر ، بهتر

عملکرد: آیا این شی مطابق با نیازهای شما هست؟‌ آیا میز آشپرخانه برای تمام اعضای خانواده شما جا دارد؟‌ آیا فرش‌ها تمام اتاق را پوشش می‌دهند؟‌

ارزش مالی: آیا این وسیله ارزش بهایی که برایش پرداخت شده را دارد؟ آیا حاضرید برای این مدل جدید کاناپه یا سرویس خواب 3 میلیون تومان پول پرداخت کنید؟

نماد:‌ آیا این وسیله دارای پیوندی عاطفی است؟ آیا از عکس‌های خانوادگی برای تزئین دیوارهایتان استفاده می‌کنید؟

نشانه: آیا این وسیله نشان دهنده‌ی موضوع خاصی است؟ آیا اسم یک برند است؟

با توجه به این حوزه‌ها،‌ وقتی شخصی یک کاناپه کوچک‌تر را در مقابل یک برند معمولی انتخاب کند که برای تمام اعضای خانواده جا داشته باشد و اجازه دهد که همه در کنار هم بنشینند،‌ به عنوان شخصی درنظر گرفته می‌شود که بیشتر به ظاهر و دید اجتماع اهمیت می‌دهد. برعکس، شخصی که درِ یخچالش پر است از اثر هنری بچه‌هایش و کارت‌پستال‌های که دوستانش به او داده‌اند،‌ نسبت به شخصی که آشپزخانه‌ای مینیمالیستی دارد، به چشم شخصی خونگرم و احساساتی دیده می‌شود.

با وجود اینکه هیچ جواب غلطی وجود ندارد، اما وقتی برای پُر کردن اتاق‌هایتان خرید می‌کنید،‌ حتما سعی کنید طراحی داخلی‌تان همان اثری را که می‌خواهید داشته باشد.

تاثیر چیدمان منزل بر ناخود آگاه

درک فضا کمک می‌کند آن را بزرگ‌تر نشان دهید

شنیده‌اید می‌گویند:‌ «مناسب باشغلی که می‌خواهید داشته باشید لباس بپوشید،‌ نه شغلی که دارید»؟ درست است که این نصیحت برای ظاهر شدن در روزِ مصاحبه است، اما به همین جا ختم نمی‌شود. همین موضوع برای دکوراسیون خانه هم درست است.

طراحان داخلی از مفهمومی به اسم درک فضا استفاد می‌کنند تا فضای خانه را جادارتر نشان دهند و اتاق‌ها تا جایی‌که ممکن است کاربرپسند باشند. به این معنی که از حقه‌های بصری استفاده می‌کنند تا فضا را بزرگتر نشان دهند.

اگر می‌خواهید یکی از اتاق‌های شما بزرگ‌تر به نظر برسد، مبل‌ومانی انتخابی کنید که کوچکتر و باریکتر هستن، یک آینده بزرگ روی دیوار پشتی بگذارید و با آویزان کردن چند تابلو، در دیوارها عمق ایجاد کنید. افرادی که می‌خواهند فضای‌شان مهان نوازانه باشد، از رنگ‌های گرم استفاده کنند، چیدمان مبل‌و‌مان را صمیمانه انجام دهند و اجازه دهند نور خورشید به داخل اتاق بتابد.

تاثیر دکوراسیون منزل بر ناخود آگاه

از فنگ‌شویی برای دادن انرژی مثبت به خانه استفاده کنید

اگر می‌خواهید تغییرات بزرگی در زندگی‌تان ایجاد کنید، چرا با تغییر دکوراسیون داخلی شروع نکنید؟ بیش از ۳۰۰۰ سال است که هنر باستانی چینی فنگ‌شویی در سراسر دنیا انجام می‌شود و افرادی که به آن پایبند هستند معتقدند اجرای این اصول به جذب شانس، موفقیت، عشق و انرژی مثبت کمک می‌کند.

لازمه تبعیت واقعی این است که همه جا با استفاده از باگوآی یا نقشه انرژی تحلیل شود و بعد این اطلاعات برای تمام جنبه‌های دکوراسیون مورد استفاده قرار بگیرد – رنگ‌ها و مواد اولیه طبیعی به‌کار گرفته شود. اما اگر برای تغییرات ناگهانی آماده نیستید،‌ کارهای کوچکی هستند که می‌توانند به بهبود انرژی در خانه‌ی شما کمک کنند.

مسیر ورودی حتما باید تمیز، رنگارنگ و مهمان‌نوازانه باشد. مبل‌و‌مان را طوری بچینید که راحت به در ورودی دسترسی داشته باشید و به‌راحتی به استقبال از مهمان بروید. از چیزهای طبیعی مثل گل و سنگ‌های تزئینی در دکوراسیون استفاده کنید. حتما خانه‌تان را تمیز و به‌دور از شخلتگی نگه دارید.

ناخود آگاه و معماری داخلی
اینکه با طراحی داخلی خانه‌ی شما چطور به‌نظر می‌رسد فقط یک جنبه از تاثیر آن است. پشت رنگ‌هایی که برای دیوارها انتخاب می‌کنید و نحوه‌ی چیدن مبل‌و‌مان، معنای دیگری هم نهفته است. هر تصمیمی که برای طراحی می‌گیرید، تاثیری متفاوتی بر ناخودآگاه شما خواهد داشت. نکات بالا را یک بار دیگر بخوانید و از آنها در مفهومی که می‌خواهید خانه‌تان داشته باشد استفاده کنید.

 

ترجمه اختصاصی برای صدر استون : م.ناصری

منبع : freshome

تاثیر دکوراسیون داخلی بر ناخودآگاه فرد
چگونه با دکوراسیون مناسب بر میهمانان خود تاثیر بگذاریم
تاثیر دکوراسیون منزل بر مهمانان
روانشناسی رنگ – ونگوگ
فنگ شویی
تاثیر دکوراسیون داخلی بر ناخودآگاه

how-your-interior-design-is-influencing-your-subconscious
Color Choice Affects Your Mood
Your Processions Reveal Your Personality
Perception of Space Helps Give The Illusion of More
Utilize Feng Shui To Give Your Home Good Energy

دکوراسیون و طراحی داخلی چگونه بر ناخودآگاه شما تاثیر میگذارد؟
5 (100%) 1 vote