▒█▀▀▀█ █▀▀█ █▀▀▄ █▀▀█ ▒█▀▀▀█ ▀▀█▀▀ █▀▀█ █▀▀▄ █▀▀ ░ ▒█▀▀█ █▀▀█ █▀▄▀█ 
░▀▀▀▄▄ █▄▄█ █░░█ █▄▄▀ ░▀▀▀▄▄ ░░█░░ █░░█ █░░█ █▀▀ ▄ ▒█░░░ █░░█ █░▀░█ 
▒█▄▄▄█ ▀░░▀ ▀▀▀░ ▀░▀▀ ▒█▄▄▄█ ░░▀░░ ▀▀▀▀ ▀░░▀ ▀▀▀ █ ▒█▄▄█ ▀▀▀▀ ▀░░░▀ # We're looking for talented developers like you at ͇らAÐRらTØNƐ.ㄈO௱ , send your CV to Me iniɘlɒИ-ʜƨoɿooﻼ :  arvindastanboo [at] gmail . com !

معایب استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی و راه های برطرف کردن آن -سنگ آنتیک و سنگ مصنوعی صدر استون

معایب استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی و راه های برطرف کردن آن

معایب چوب و راه های برطرف کردن آنها

مانند هر متریال دیگری، چوب نیز دارای معایب مخصوص به خود است که به آسانی هم میتوان آنها را نادیده گرفت و تا هنگامی که دلیل آن مشخص نشده است میتوان آن را حذف کرد. برخی از این معایب و راه های برطرف کردن آنها را در زیر میخوانیم.

 • انقباض و تورم چوب

 

مشکلات چوب و راه های برطرف کردن آن

انقباض و تورم چوب

 

چوب ماده ای جاذب رطوبت (Hygroscopic) است و این به معنای جذب بخارات چگال از محیط اطراف و باعث مرطوب شدن هوا زیر دمای اشباع الیاف میشود.

 • زوال چوب

 

زوال چوب - مشکلات چوب و راه های برطرف کردن آنها

زوال چوب

 

دلایلی که موجب زوال چوب میشوند را میتوان به دو دسته تقسیم کرد:

دلایل بوتیکی (زیست شناسی) و دلایلی آبیوتیکی (غیر زیست شناسی)

عوامل بیوتیکی شامل پوسیدگی و کپک قارچ، باکتری ها و حشرات میباشند.

عوامل آبیوتیکی نیز شامل خورشید، باد، آب، برخی محلول های شیمیایی مخصوص و آتیش هستند.

 • زوال بیوتیکی چوب

چوب، محصولی ارگانیک است و مانند هر محصول ارگانیک دیگری، غذای بعضی از گونه های گیاهی و حیوانی محسوب میشود. انسان ها توانائی هضم و جذب سلولز و سایر ترکیبات فیبری چوب را ندارند اما برخی قارچ ها و حشرات میتوانند آن را هضم و جذب کنند و بعنوان ماده ی غذائی به مصرف برسانند. حشرات در درون چوب سوراخ هائی حفر و خطوطی را در آن ایجاد میکنند. حتی در حالت خطرناک تر، قارچ ها باعث پوسیدگی بخشی یا تمام قسمت های چوب میشوند.

زوال بیولوژیکی چوب، بر حسب اینکه پوسیدگی قارچی باشد یا توسط حشرات جونده و جانوران دریائی طی استعمال چوب به وجود آیند، دارای خسارت های مهم اقتصادی و فنی خواهد بود.

 • قارچ

داشتن اطلاعات مختصر درباره ی قارچ که یک عامل پوسیدپی چوب است برای اقدامات لازم علیه زوال چوب، ضروری است.

شرایط فیزیولوژیکی خراب شدن چوب و قارچ ساکن در چوب:

دمای مناسب.

رشد بیشتر قارچ های چوب در دمای بین 25 الی 30 درجه سانتیگراد صورت میگیرد. اما برخی از آنها از 0 تا 40 درجه سانتیگراد هم رشد میکنند.

میزان اکسیژن کافی.

اکسیژن برای رشد قارچ ها ضروری است. در نبود اکسیژن، هیچ گونه قارچی رشد نمیکند. به همین دلیل است که گاهی چوب ها را زیر آب برای محفوظ ماندن از حمله ی قارچ ها، نگهداری میکنند.

 • رطوبت

در حالت کلی چوب ها تحت حمله قارچ های معمولی در رطوبت زیر مقدار اشباع الیاف، قرار نمیگیرند. نقطه ی اشباع الیاف (Fiber Saturation Point=FSP) برای چوب های مختلف بین 20 تا 35 درجه است اما 30 درجه مقبولیت بیشتری دارد.

پیشنهاد میشود که چوب در حال استفاده باید مقدار رطوبتی حداقل برابر با 3% کمتر از FSP باشد که امنیت مناسبی علیه قارچ ها ایجاد شود.

 • مواد مغذی

ترکیبات چوب نشان میدهد که به دلیل ارگانیک بودن دارای 50% ماده ی کربن است و وجود این مقدار کربن یعنی چب یکی از بهترین مواد مغذی برای قارچ هاست چرا که آنها انرژی خود را از اکسیداسیون ترکیبات ارگانیکی دریافت میکنند. قارچ های پوسیده کننده و خورنده ی چوب میتوانند از پلی ساکارید ها استفاده کنند در حالیکه قارچ های لکه دار کننده به وضوح نیازمند اشکال ساده تری مانند کربوهیدرات های حل شدنی، پروتئین ها و سایر مواد موجود در سلول پارانشیم برون از چوب هستند. بعلاوه، وجود نیتروژن در چوب برا رشد قارچ در آن، ضروری است.

 • حشرات

حشرات بعد از قارچ ها در مقام دوم وارد آوردن خسارات به الوار ها و چوب های مورد استعمال قرار دارند. این عامل را میتوان به چهار گروه طبقه بندی کرد: موریانه ها، سوسک های پودرپست، مورچه های درودگر و جونده های دریائی

 • موریانه

 

تخریب چوب توسط حشرات

تخریب چوب توسط حشرات

 

دو نوع از موریانه ها وجود دارند: موریانه های نهانی (Subterranean) که چوب های تعمیر نشده، مرطوب، در تماس مستقیم با آب راکد، خاک و سایر منابع رطوبت خراب میکنند.

موریانه های چوب خشک که به چوی هائی حمله ور میشوند که دارای رطوبتی به اندازه ی 5 تا 10 درصد FSP باشند و در آنها ساکن میشوند. خسارت موریانه های نوع دوم از نوع اول، کمتر است.

 • سوسک های پودرپست

این گونه سوسک ها به چوب های سخت و نرم حمله ور میشوند. چوب های تازه بریده شده و خشک نشده در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

 • مورچه های درودگر

این نوع مورچه ها از چوب تغذیه نمیکنند. آنها درون چوب تونل هایی حفاری میکنند و سایبان میسازند. آنها بیشتر به چوب هائی علاقه دارند که متناوبا مرطوب شود ویا در تماس مستقیم با زمین باشند.

 • زنبورهای درودگر

آنها در چوب های رنگ نشده تونل هائی برای جایگذاری تخم های خود، حفر میکنند.

 • جوندگان دریائی

این جانوران میتوانند به چوب های موجود در آبهای شور و دریاها حمله ور شده و به سرعت آنها را خراب کنند.

معایب استفاده از چوب و راه های برطرف کردن آنها

چگونه میتوان مشکلات چوب را به حداقل رساند

بیشتر راهبردهای مورد استفاده برای محافظت از چوب شامل خشک کردن، پپوشاندن و آغشته کردن هستند.

مطلب مشابه  راهنمای انتخاب کف پوش جدید برای خانه - هر چه ارزان تر ، بهتر

انتخاب دقیق چوب

برخی از انواع چوب ها دارای مقاوت درونی در برابر پوسیدگی و خرابی هستند. این گونه ها شامل چوب بلوط شیرین (Castanea Sative Mill)، چوب زیتون (Quercus spp)، چوب درخت عرعر (Juniperus spp) میباشند. چوب نرم و زنده پوست درخت هرگز یک گونه ی مانگار طبیعی نیست و هیچ مقاومتی در برابر پوسیدگی از خود نشان نمیدهد و اگر خواهان استفاده از آن به مدت طولانی هستید حتما آن را اصلاح کنید.

پوشش دادن چوب

پوشش دادن چوب محافظت از چوب مورد استفاده در فضاهای داخلی و خارجی را فراهم میآورد. این کار، از جذب سریع و پخش رطوبت جلوگیری کرده و کوچک شدن و ورم چوب را کاهش میدهد که ممکن است منجر به خراشیدگی سطحی و سایر مشکلات بشود. اما پوشش دادن چوب، تماماً از تغییرات مقدار رطوبت جلوگیری نمیکند. این عمل، سطح رطوبت را کم میکند اما نمیتواند آن را از بین ببرد. پوشش دادن چوب با رنگ های جامد یا هر ماده رنگی دیگر، چوب ها را از گزند اشعه های ماوراء بنفش محافظت میکند.

با افزودن مواد کشنده ی قارچ علاوه بر پوشش دادن، میتوان از وسیع شدن پوسیدگی و رشد قارچ ها هم جلوگیری کرد.

نقاشی بر روی چوب نیز میتواند عملاً خطرات پوسیدپی را افزایش دهد. نقاشی خراش دار موجب ورود رطوبت از سطح چوب به داخل آن شده و به مانعی برای خشک شدن کامل چوب تبدیل میشود.

خشک کردن

در حالت کلی چوب توسط قارچ ها در دمای زیر FSP مورد حمله قرار نمیگیرد. FSP برای چوب های مختلف بین 20 تا 35% است اما 30% مقبولیت بیشتری دارد. درنتیجه میتوان گفت که از آنجا که رطوبت تعادلی (EMC) بسیار کمتر از FSP است (درحدود 6%)؛ قارچ ها به چوب های موجود در فضاهای داخلی یا گرم، نفوذ نمیکنند.

اگر چوب را در آب غرق کنیم، آب را به خود جذب میکند تا جائیکه اشباع شود و در نهایت هیچ اکسیژنی در چوب باقی نمیماند. در این شرایط، قارچ نمیتواند در چوب رشد کند. این موضوع دلیل اصلی نگهداری چوب در آب به مدت طولانی است. غیر از ساختارهای زیر آب، استفاده از چوب های کاملا خیس غیرممکن است. پس هنگام استفاده از چوب در خارج از محیط آبی، باید آنها را تا دمای EMC کاملا خشک کرد که از حمله قارچ ها در امان باشند. در اتاق های گرم تر، که در آن EMC برابر 5 تا 10% است، قارچ نمیتواند روی چوب زنده بماند.

یکی از کارآمدترین روش های جلوگیری از تنزل چوب، خشک کردن کامل آن و نگهداری آن بصورت  خشک است. مورد آخر از اهمیت بالائی برخوردار است چرا که چوبی که به خوبی خشک شده است بستر لازم برای جذب دوباره رطوبت را در مجاورت رطوبت، دارد.

چوب را میتوان در هوای آزاد و در انواعی از کوره ها، خشک کرد. خشک کردن چوب به تنهائی در هوای آزاد برای چوب هائی که در فضاهای گرم مورد استفاده قرار میدهیم کافی نیست. در تیجه خشک کردن در کوره نیز لازم است. این نوع از خشک کردن مزایای بسیاری دارد که یکی از آنها از بین بردن قارچ ها و جانوران و حشارت خورنده ی چوب است که ممکن است چوب را در دماهای گایین مورد نفوذ و حمله خود قرار دهند.

چوب های مورد استفاده در فضاهای داخلی را باید برای جلوگیری و محافظت در برابر فاسد شدن، حتما خشک کرد.

ترجمه اختصاصی – م.رحمانی عضو تیم تحریریه صدر استون منبع

 

معایب استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی و راه های برطرف کردن آن
5 (100%) 1 vote